راهنمایی کردن کابوس ارتباط دادگاه اینترنت

راهنمایی کردن: کابوس ارتباط دادگاه اینترنت خانواده اینترنتی خبر حوادث

گت بلاگز وب‌گردی ۱۱ باور غلط راجع به کرم های ضد آفتاب

امروزه کرم های ضد آفتاب، توسعه یافته و بیش از هر وقت دیگری در گذشته از پوست محافظت می کنند. شایعات فراوانی راجع به ی این کرم ها

۱۱ باور غلط راجع به کرم های ضد آفتاب

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، آگاهی راجع به ماهیت کرم های ضد آفتاب می تواند به افراد در استفاده ی صحیح از این محصولات کمک کند.

تفاوت اشعه ی UVA و UVB

برای بررسی شایعات اطراف این محصول، ابتدا مورد نیاز است با مفهوم اشعه ی UVA و UVB آشنا شویم. هر دوی این اشعه ها فرابنفش (UV) هستند و می توانند بر پوست تاثیر بگذارند. اشعه ی UVA طول موج بلند تری دارد و به ضخیم ترین لایه ی پوست به نام Dermis (غشاء میانی پوست) نفوذ می کند.

۱۱ باور غلط راجع به کرم های ضد آفتاب

برخورد مستقیم این اشعه با پوست می تواند به پیری پوست، چروک و سرکوب سیستم دفاعی بدن منجر شود. اشعه ی UVB طول موج کوتاه تری دارد و باعث آسیب لایه ی سطحی پوست و آفتاب سوختگی می شود؛ که به مرور وقت می تواند آسیب های فراوانی به بدن بزند. این اشعه نقشی کلیدی در توسعه ی سرطان پوست ایفا می کند.

باور هایی در مورد کرم های ضد آفتاب:

لازم نیست هر لحظه از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم: بسیاری افراد باور دارند تنها زمانی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند که بدنشان به طور مستقیم در معرض نور خورشید واقع شده است است . بر اساس این باور غلط، در روزهای ابری، یا زمانی که فرد شنا می کند نیازی به استفاده از این کرم وجود ندارد.

اما اشعه ی فرابنفش در هر حالتی می تواند به پوست آسیب برساند. حقیقت این است که هرگاه آفتاب بتابد، اشعه ی UV نیز منتشر می شود. صورت و ساق دست ها مناطقی هستند که زیاد در معرض آفتاب قرار دارند، بعد بهتر است با استفاده از کرم ضد آفتاب و لباس های بلند و کلاه از پوست این نواحی محافظت کرد.

امروزه کرم های ضد آفتاب، توسعه یافته و بیش از هر وقت دیگری در گذشته از پوست محافظت می کنند. شایعات فراوانی راجع به ی این کرم ها

ضد آفتاب مانع جذب ویتامین D می شود: ویتامین D جهت سلامتی انسان مهم است و بدن به سادگی آنرا از آفتاب جذب می کند.

درست است که کرم های ضد آفتاب مانع جذب این ویتامین می شوند، ولی نور خورشید می تواند در لباس نفوذ کند. محققان می گویند تنها ۵ تا ۳۰ دقیقه مجاورت نور خورشید می تواند ویتامین D مورد نیاز بدن افراد را تامین کند.

ضد آفتاب جهت سلامتی مضر است: این باور از نتیجه های یک تحقیق قدیمی که بر روی Oxybenzone انجام گرفته است سرچشمه می گیرد. بیافته های ایت مطالعه نشان می دهد موش هایی که در معرض Oxybenzone قرار دشتند، اثرات جانبی منفی و جدی فراوانی را تجربه کردند. با این حال مقاله ای که بعد از این تحقیق در Archives of Dermatology منتشر شد و بیان کرد که علت نتیجه ی منفی این آزمایش، درجه ی استفاده از Oxybenzone بوده و محاسبات آنها نشان می دهد که نتیجه های این تحقیق بر انسان ها، حتی افرادی که مرتبا از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند غیر قابل تعمیم است.

افرادی که پوست تیره دارند، نیازی به استفاده از کرم ضد آفتاب ندارند: ملانین می تواند درجاتی از اشعه ی UVB را خنثی کند و ممکن است مانع آفتاب سوختگی پوست شود؛ ولی مواظبت از پوست بدون در نظر گرفتن رنگ آن مهم هست. ملانین نمی تواند جلوی ضرر UVAرا بگیرد و اگر این افراد از کرم های ضد آفتاب استفاده نکنند پوستشان چروک می شود. همچنین مطالعات نشان داده است که امکان اصلاح سرطان پوست در سرخ پوستان، سیاه پوستان و در کل افرادی که پوست تیره تر دارند کمتر از دیگران هست. به همین علت این افراد باید توجه خاص ای به محافظت از پوستشان داشته باشند.

۱۱ باور غلط راجع به کرم های ضد آفتاب

برنز کردن راهی جهت محافظت از پوست در برابر آفتاب است: بعضی تصور می کنند باید قبل از تابستان پوست خود را به طور موقت برنز کنند تا مقاومت پوستشان در برابر آفتاب اوج رود. دستگاه های برنز، جهت عوض کردن رنگ پوست از اشعه ی UVA متمرکز استفاده می کنند؛ لیکن این اشعه رنگ پوست را تیره می کند. ولی پوست تیره مقاومتی در برابر آفتاب سوختگی UVB ندارد.

استفاده از لوازم آرایشی جهت محافظت از پوست کافی است: با اینکه استفاده از لوازم آرایش می تواند تا حدودی از پوست محافظت کند، ولی کافی نیست و نباید جایگزین یک ضد آفتاب خود شود. زیزا لوازم آرایشی تنها یک لایه ی اضافی روی پوست ایجاد می کنند.

امروزه کرم های ضد آفتاب، توسعه یافته و بیش از هر وقت دیگری در گذشته از پوست محافظت می کنند. شایعات فراوانی راجع به ی این کرم ها

با استفاده از کرم ضد آفتاب دیگر نیازی به استفاده از کلاه و لباس بلند نیست: کرم ضد آفتاب می تواند از پوست در برابر UVA , UVB محافظت کند ولی این حفاظت ۱۰۰ درصد نیست. بسیاری از افرادی که از این کرم ها استفاده می کنند باور دارند که یک لایه کرم ضد آفتاب می تواند آنها را از کلاه و لباس بلند بی نیاز کند و آنها می تونند تمام طول روز در تماس مستقیم نور خورشید باشند. حقیقت این است که استفاده از پوشش مناسب موثر تر از کرم های ضد آفتاب هست. و باید به عنوان مکمل از این دو روش بهره برد.

ضد آفتاب جلوی برنز شدن پوست را می گیرد: کرم ضد آفتاب تاثیر چندانی بر عوض کردن رنگ پوست ندارد و حتی اگر فرد چندین بار در روز از این کرم ها استفاده کند، امکان دارد رنگ پوست او عوض شود. برنز شدن پوست، تصویر العمل طبیعی بدن جهت محافظت پوست در برابر نور خورشید هست. جهت جلوگیری از برنز شدن می توان کلاه و لباس بلند پوشید.

۱۱ باور غلط راجع به کرم های ضد آفتاب

همه کرم های ضد آفتاب شبیه یکدیگرند: بعضی باور دارند که همه ی کرم های ضد آفتاب به یک شیوه و اندازه عمل می کنند. ولی مواد تشکیل دهنده ی این کرم ها متفاوت هستند و مقاومت آنها در برابر آفتاب یکسان نیست. به عنوان مثال می توان از دی اکسید تیتانیوم، اکسید زینک و آووبنزون جهت تولید این محصول استفاده کرد؛ که هر کدام به گونه و اندازه ای متفاوت جلوی آسیب اشعه ها را می گیرد. استفاده از ضد آفتابی که حاوی طیف گسترده ای از مواد اولیه است می تواند در برابر دامنه ی وسیع تری از اشعه ها مقاومت کند.

عنصر مهم دیگری که باید هنگام خرید ضد آفتاب مد نظر قرار داد، فاکتور محافظت خورشید (SPF) هست. محققان استفاده مرتب از ضد آفتابی با SPF بالای ۱۵ را، حتی در روزهای ابری توصیه می کنند.

کافی است یکبار در روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم تا در برابر آفتاب مقاوم شویم: یکبار استفاده از ضد آفتاب کافی نیست؛ لیکن این کرم در برابر آفتاب به مرور از بین می رود. بعد باید هر ۲-۴ ساعت یکبار آنرا تجدید کرد.

کرم ضد آفتاب، ضد آب است: متاسفانه راجع به ی کرم های ضد آفتاب اغراق شده است هست، هیچ محصولی ۱۰۰% ضد آب نیست و حتی کرم هایی که به عنوان ضد آب و ضد عرق فروخته می شوند نیز نمی توانند در آب دوام بیاورند و باید بعد از برخورد آب با پوست دوباره از کرم استفاده شود و قبل از ورود به آب ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند تا تثبیت شود.

ضد آفتاب فاسد نمی شود: بر خلاف باور عموم، ضد آفتاب فاسد شدنی است و مواد تشکیل دهنده ی آن بعد از گذشت مدتی از بین می رود. استفاده از ضد آفتاب فاسد از پوست محافظت نمی کند.

اطلاع از این شایعات می تواند به افراد در استفاده موثر از کرم های ضد آفتاب کمک کند. نحوه استفاده از هر کرم با دیگری تفاوت دارد و باید جهت آگاهی از شیوه ی صحیح مصرف آنها، از راهنمای چاپ شده است روی بسته بندی هر محصول استفاده کرد.

منبع:سلامت نیوز

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: محافظت از پوست | کرم ضد آفتاب | ضد آفتاب | ویتامین | استفاده | ضد آفتاب | سوختگی | خورشید | آفتاب

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz