راهنمایی کردن کابوس ارتباط دادگاه اینترنت

راهنمایی کردن: کابوس ارتباط دادگاه اینترنت خانواده اینترنتی خبر حوادث

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی پرونده کشور عزیزمان ایران روی میز شورای حکام

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست فصلی این هفته خود ، گزارش تازه مدیر کل آژانس درخصوص ‘اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران در برجام’ را مورد بر

پرونده کشور عزیزمان ایران روی میز شورای حکام

پرونده کشور عزیزمان ایران روی میز شورای حکام

عبارات مهم : آژانس

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست فصلی این هفته خود ، گزارش تازه مدیر کل آژانس درخصوص ‘اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران در برجام’ را مورد بررسی قرار می دهد ولی نزاع مهم درخصوص برجام مربوط به بهانه های سیاسی و غیرهسته ای آمریکا هست.

به گزارش ایرنا، در نشست فصلی شورای حکام که روزهای دوشنبه تا جمعه این هفته برگزار می شود، علاوه بر بررسی عنوان برجام پرسشها دیگری از جمله اجرای توافق های پادمانی آژانس در کره شمالی و سوریه و همچنین گزارشهای مربوط به مرور ایمنی و فناوری هسته ای مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس در شروع نشست شورای حکام صحبت می کند و ساعت 14و30 دقیقه امروز(دوشنبه) به وقت محلی نیز در کنفرانسی خبری شرکت خواهد کرد.

پرونده کشور عزیزمان ایران روی میز شورای حکام

به گفته یک مقام آگاه درنمایندگی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ، عنوان برجام احتمالا عصر دوشنبه یا روز سه شنبه مطرح خواهد شد و رضا نجفی نماینده کشور عزیزمان ایران نیز در این نشست صحبت می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهادتخصصی شرکت ملل مسئول نظارت بر برنامه اتمی کشورهای عضو ان.پی.تی را داردونظارت برحسن اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران در برجام برعهده همین نهاد است و مدیر کل آژانس نتیجه بازرسی های بازرسان آژانس را مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت شرکت ملل ، در قالب گزارشی به شورای حکام و به موازات آن به شورای امنیت ارائه می دهد.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست فصلی این هفته خود ، گزارش تازه مدیر کل آژانس درخصوص ‘اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران در برجام’ را مورد بر

آژانس بین المللی انرژی اتمی روزپنجشنبه 3بهمن(22 فوریه 2018)در تازه ترین گزارش خود جهت دهمین بار پایبندی کشور عزیزمان ایران به مفاد توافق هسته ای برجام را تائید و همزمان اعلام کرد که کشور عزیزمان ایران تصمیم خود جهت ساخت پیشران هسته ای دریایی در آینده را به آژانس اعلام کرده هست. آمانو مدیرکل آژانس در این گزارش با عنوان ‘راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت شرکت ملل’، جهت دهمین بار پایبندی کشور عزیزمان ایران به مفاد برجام در خصوص میزان ذخیره آب سنگین، سطح غنی سازی و موجودی اورانیوم غنی شده است را مورد تائید قرار داد.

آژانس در این گزارش با بیان اینکه غنی سازی اورانیوم در کشور عزیزمان ایران ادامه دارد، اعلام کرده است : ذخایر اورانیوم غنی شده است 3.67 درصدی کشور عزیزمان ایران تا تاریخ 12 فوریه 109.5 کیلوگرم بوده و در طول دوره گزارش نیز میزان این ذخایر از 300 کیلوگرمی که در برجام مجاز آشنا شده است هست، فراتر نرفته هست. ذخایر آب سنگین کشور عزیزمان ایران 117.9 تن اعلام و تاکید شده است که میزان این ذخایر نیز در طول دوره گزارش بیش از 130تن نبوده است.

در گزارش تازه آژانس در خصوص فعالیتهای مرتبط با آب سنگین و بازفراوری آمده است: کشور عزیزمان ایران احداث رآکتور آب سنگین اراک را مطابق با طراحی اولیه دنبال نکرده هست. کشور عزیزمان ایران همچنان به آگاه کردن آژانس راجع به ذخایر آب سنگین در کشور عزیزمان ایران و تولید آب سنگین ادامه داده و به آژانس اجازه داده تا بر ذخایر آب سنگین نظارت داشته باشد .

پرونده کشور عزیزمان ایران روی میز شورای حکام

گزارش تازه آژانس و تائید اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران در برجام در حالی است که فشارهای آمریکا بر کشورهای اروپایی در خصوص برطرف نواقص ادعایی برجام شدت یافتن شده است و مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی گفته اند اگر نواقص مورد ادعای آنها در برجام برطرف نشود آمریکا در موعد بعدی تمدید تعلیق تحریم ها در ماه مه (اردیبهشت) از تائید برجام خودداری خواهد کرد. سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان دو هفته پیش در گفتگو با شبکه خبری ‘بی بی سی جهانی’ گفت ‘برجام در برهه ای حساس قرار گرفته و در سه ماه آینده چالش بزرگی خواهیم داشت.’

عراقچی همچنین در اندیشکده ‘چتم هاوس’ لندن، لفاظی های دونالد ترامپ مدیر جمهوری آمریکا را نقض صریح متن برجام دانست و گفت که در چنین فضای تنش آمیزی استمرار موفقیت آمیز برجام سخت خواهد بود. معاون وزیر امور خارجه سخنان مسئولان آمریکایی را نقض ‘متن’ برجام دانست و گفت: بنابراین به نظر ما این معاهده با این وضع نمی تواند ادامه پیدا کند. اگر بانک ها و سایر شرکت ها نتوانند با ما کارکنند، ما نمی توانیم داخل معاهده ای که سودی جهت ما ندارد باقی بمانیم.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست فصلی این هفته خود ، گزارش تازه مدیر کل آژانس درخصوص ‘اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران در برجام’ را مورد بر

به نظر می رسد که محل نزاع مهم در خصوص برجام تفسیر و برداشت متفاوت طرفین از آن است.درحالی که کشور عزیزمان ایران و کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا برجام را صرفا مرتبط با عنوان هسته ای می دانند ، آمریکا با مطرح کردن ادعاهایی درخصوص کارها کشور عزیزمان ایران درمنطقه و برنامه موشکی میگوید کشور عزیزمان ایران به برجام پایبند نبوده هست. عراقچی در چتم هاوس لندن تاکید کرد:’ برجام به هیچ عنوان دیگری ارتباط ندارد. ما، یعنی طرفین معاهده، از روی قصد و آگاهانه تصمیم گرفتیم که برجام را مستقل از سایر مباحث مورد مذاکره قرار دهیم. اگر این تمرکز نبود، ما هنوز هم در حال مذاکره بودیم. ممکن نبود همه مباحث را بگنجانیم، و علت موفقیت ما همین تمرکز روی یک عنوان واحد بود.’

مقامات دولت ترامپ در ماههای گذشته به دنبال بهانه هایی جهت تحت فشار گذاشتن آژانس از جمله تحت فشار گذاشتن آژانس در ارتباط با بند T ضمیمه برجام در خصوص تهیه اقلام با کاربری دوگانه بودند. ولی آمانو در کنفرانس خبری حاشیه نشست آذر ماه شورای حکام با رد بعضی فضاسازی های رسانه های غربی، تاکید کرد که آژانس بر اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران در تمام بخش های برجام از جمله بخش T ضمیمه توافق هسته ای نظارت دارد و هیچ مسئله یا نگرانی ندارد.

پرونده کشور عزیزمان ایران روی میز شورای حکام

اکنون آمریکا تمرکز خود را برموضوع ‘بند غروب’ برجام و مساله موشکی و منطقه ای قرار داده است.دو هفته پیش همزمان با مشورت های عراقچی در لندن ، ‘نیکی هیلی’ نماینده آمریکا در شرکت ملل ، در جلسه ای در دانشگاه شیکاگو با بیان اینکه بند غروب باید اصلاح شود گفت: متحدان ما در حال حاضر با تمرکز بر آزمایش موشک بالستیک و بررسی بند غروب برجام و بررسی پرسشها دیگر ، در حال کمک به ما هستند.

اما عراقچی در لندن سخن از بند غروب در برجام را اشتباه دانست وگفت: برجام ‘بند غروب’ (مهلت و تاریخ انقضاء) ندارد یعنی موقت نیست. تعهد کشور عزیزمان ایران جهت عدم دستیابی به سلاح اتمی دائمی هست، نه موقت.

این همه در حالی است که به اذعان آمانو مدیرکل آژانس، ‘این نهاد تنها اجرای تعهدات مرتبط با هسته ای کشور عزیزمان ایران در برجام را تائید می کند و در جایگاهی نیست که درخصوص پایبندی یا عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام’ قضاوت کند. از این رو به نظر نمی رسد که نشست این هفته شورای حکام نیز فراتر از تائید اجرای تعهدات هسته ای کشور عزیزمان ایران ، بتواند به حل اختلاف مهم درخصوص برجام که ناشی از برداشتهای سیاسی و خواسته های نامرتبط با برجام از طرف آمریکا است کمکی بکند. آینده برجام در مذاکرات هفته های آینده در جایی غیر از آژانس اتمی مشخص خواهد شد.

واژه های کلیدی: آژانس | ایران | آمریکا | آمریکایی | مقامات آمریکا | قطعنامه 2231 شورای امنیت | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz